Konsultant ślubny Kraków - logo

  • Home
  • Blog
  • O naukach przedmałżeńskich. Śluby kościelne.
wtorek, 25 luty 2014 11:02

O naukach przedmałżeńskich. Śluby kościelne.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kościół Katolicki jest na etapie zmian przepisów w udzielaniu ślubów kościelnych. Zmiany jakie miały nastąpić są przede wszystkim wynikiem dużej ilości wniosków Par Młodych o unieważnienie małżeństwa.


To za czym wnioskował Papież  Benedykt XVI  to przedłużenie nauk przedmałżeńskich nawet do 6 miesięcy edukacji kościelnej, 2 miesięczny staż narzeczeństwa oraz wypełnienie ankiety dotyczącej ich wspólnego życia, także aspektów seksualnych.

 

 

 

Na ten moment zmian aż tak restrykcyjnych nie widać. Kursy przedmałżeńskie trwają w trybie weekendowym  ( 1-2 weekendy) lub wieczorowym ( 4-10 tygodni).
W dobie internetu najłatwiej wpisać w wyszukiwarkę kursy przedmałżeńskie z miejscem  docelowym a Narzeczeni otrzymają listę ośrodków  z datami kursów.
Wszelkie rejestracje można w większości miejsc dokonań drogą on-line.


Narzeczeni, którzy chcą zawrzeć związek małżeński w kościele muszą zgromadzić odpowiednie dokumenty:

* odpis aktu chrztu i bierzmowania (wypisane do 6 m-cy przed dniem przedłożenia w kancelarii)

* zaświadczenie o ukończeniu lekcji religii 

*3 kopie z USC stwierdzające stan wolny narzeczonych

Najpóźniej na 3 miesiące przed ślubem  Młodzi muszą zgłosić się do Kancelarii parafialnej z wyżej wymienionymi dokumentami  na spisanie protokołu przedślubnego - protokołu rozmów kanoniczno-duszpasterskich  przed zawarciem małżeństwa. To rodzaj ankiety, która ma pomóc  ustalić, czy nie ma przeszkód do zawarcia małżeństwa.

W trakcie spisywania protokołu każdy z narzeczonych otrzyma kartki do spowiedzi (pierwsza spowiedź po spisaniu protokołu druga dzień lub dwa dni przed ślubem)  

Kurs przedmałżeński obejmuje :

 * katechezy narzeczonych  (w systemie weekendowym lub tygodniowym)

oraz

 *spotkania w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego. W poradni można porozmawiać o problemach związanych z planowanym ślubem, przygotować się do sakramentu małżeństwa oraz nauczyć się metod naturalnego planowania rodziny.

W toku przygotowań przedślubnych warto zaplanować sobie  czas na nauki przedmałżeńskie  dużo wcześniej, tak by uczestnictwo w nim było w pełni wykorzystane.

   


Tekst:  MY ;-)
Fotografie: Agata Majewska / www.swiatloczuli.pl

 
Czytany 108886 razy Ostatnio zmieniany środa, 24 wrzesień 2014 12:53