Konsultant ślubny Kraków - logo

poniedziałek, 12 maj 2014 12:12

O ślubach plenerowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wydaje nam się ,że o ślubach plenerowych wiemy już wszystko;-). W przyszłym roku będziemy organizować w sierpniu ślub na 400 osób. Przedsięwzięcie ogromne ale wyjątkowe. Będzie co wspominać...

                                                                         śluby plenerowe Kraków  fot. Zebra Design

Jak przygotować ślub w plenerze? Czy w Polsce można przeprowadzić ślub poza Kościołem? Jaki namiot wynająć na wesele plenerowe?
Plenerowe śluby podobają się nam Polakom coraz bardziej. To przede wszystkim zasługa relacji z pięknych ślubów celebrytów zwłaszcza zza oceanu, ale też pomysłowość Młodych Par na niebanalne miejsce i charakter wesela czy ślubu. Nadal jednak jest niewiele miejsc, gdzie można wziąć ślub poza Urzędem Stanu Cywilnego, ale zdarzają się. 

 


   

 

Niestety Kodeks prawa kanonicznego zabrania  udzielania ślubu poza kościołem, w miejscach niewyświęconych.

„Kan. 1115 Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów (narzeczonych) posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt ..... Za zezwoleniem własnego ordynariusza (biskupa) albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej (czyt. w innej parafii).
Kan. 1118 Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między strona katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza.

Miejscowy ordynariusz (biskup) może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu.” Co stanowi problem dla Par, które chcą wziąć ślub kościelny. Istnieje zapis o „wyjątkowych okolicznościach”, dzięki którym można odstąpić od restrykcji miejsca, ale   zdarza się to bardzo rzadko. Należy wtedy złożyć podanie do biskupa  o  pozwolenie udzielenia ślubu  w plenerze, przy czym powód prośby musi mieć sensowne uzasadnienie.

Nieco łatwiejsze jest uzyskanie zgody na plenerowy ślub cywilny - reguluje go - „Prawo o aktach stanu cywilnego”.

pkt.3: "Jeżeli zachodzą uzasadnione przyczyny, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego może przyjąć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem stanu cywilnego".

Aby otrzymać zgodę na ślub poza urzędem należy skierować  pismo z uzasadnioną przyczyną do Kierownika Stanu Cywilnego  o oddelegowanie urzędnika,  biorąc pod uwagę koszty pokrycia dojazdu  na miejsce ślubu. Trzeba mieć też pisemną zgodę właściciela terenu, gdzie ślub ma się odbyć.

Zdarza się też tak, że Pary Młode biorą ślub w USC ,a w plenerze zamiast urzędnika czy księdza jest aktor lub humanista, a Młodzi wypowiadają słowa uroczystej przysięgi, często napisanej przez siebie.

 
 
 
 


Mając zgodę na ślub w plenerze-  co dalej?

Należy znaleźć miejsce. Ponieważ Polska i nasz klimat nie należy do najcieplejszych, a  kapryśnych letnich klimatów, należy przygotować się na ślub w plenerze i owszem  ale najlepiej pod namiotem. Śluby plenerowe odbywają się zwykle w przystosowanych do tego eleganckich namiotach, które są specjalnie przystosowane do takich imprez. Zdarzają się też takie, gdzie zamiast namiotów nad Gośćmi rozwiesza się wielkie plandeki pięknie je aranżując. Wszystko zależy od budżetu ślubnego i pomysłu Pary Młodej lub konsultantów ślubnych.

 
 

 

W przypadku ślubów plenerowych można poszaleć z dekoracjami. Pięknie wyglądają zawieszone na drzewach papierowe wycinanki i latarenki. Sufity dachów często zdobią zawieszone kule z tkanin lub z kwiatów.

Dodatki drewna, surowych detali i obcowanie z naturą nadają ślubom w plenerze wyjątkowy klimat. Chcieć to móc. Jeśli tylko  oczami wyobraźni wymarzycie sobie ślub w plenerze - zróbcie go - nie ma rzeczy niemożliwych.

 

 

 Tekst:  MY :-)

 

Zdjęcia: Zebra Design / www.zebradesign.pl

 

 

 

Czytany 119881 razy Ostatnio zmieniany środa, 24 wrzesień 2014 12:48